MENU

Vodíková Toyota Mirai: Kde tankovat vodík v Praze?

Toyota hlásí další úspěch ve vodíkové éře. Po českých silnicích jezdí již deset kusů Toyota Mirai s palivovými články. Ruku v ruce s tímto triumfem jde informace o otevření nové vodíkové stanice na Barandově. Majitelé modelu Mirai tak již mohou tankovat vodík v Praze.

Toyota Mirai 1

Dojezd na nádrž až 650 km

Podle statistik je současná generace Mirai hned nejprodávanějším sériovým vozem na vodík. Tento sedan měří cca pět metrů disponuje celkovým výkonem 182 k s dojezdem až 650 km. Koho by zajímala doba plnění nádrží vodíkem, ta nepřekračuje víc než pět minut.

V Praze se konalo otevření první samoobslužné tankovací stanice v síti ORLEN Benzina na pražském Barrandově. Nyní využívá jednu z desítky vozů například Výzkumné energetické centrum (VEC) při Vysoké škole báňské v Ostravě nebo přímo společnost Orlen. Polský tankovací gigant jich má v současnosti v ČR nejvíc.

„Toyota je průkopníkem vodíkových technologií ve světě. V Česku jsme se dosud potýkali zejména s problémem tankování vodíku, protože donedávna chyběla jakákoliv infrastruktura. To se dnešním dnem konečně začíná měnit a věříme, že nyní rozvoj infrastruktury nabere obrátky. Vodíkový vůz může být zajímavá alternativa i pro fleetové zákazníky,“ říká generální ředitel Toyota a Lexus ČR Martin Peleška.

Vodíková tankovací stanice v Praze

Na pražském Barrandově se uskutečnilo otevření první tankovací stanice na vodík. Jedná se o první plně samoobslužnou čerpací stanici na vodík v Praze. Stanice je přístupná veřejnosti a je otevřena v non-stop režimu, tedy 24/7. Zároveň je vhodná pro plnění osobních, nákladních aut a nebo autobusů.

Videotest: Toyota RAV4 2.5 Hybrid e-CVT Adventure – Malý zázrak

Další místo pro tankování vodíku v České republice je plánováno v rámci sítě čerpacích stanic ORLEN Benzina v Litvínově. Do roku 2030 jich plánuje vybudovat dalších 30. Co se týká evropské sítě plnících, ke konci roku 2021 jich bylo celkem 136, nejvíc v Německu.

 

Zdroj: Toyota News

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *