MENU

Auto v zimě: Zásady jak zahřát motor

Každému je asi jasné, že auto v zimě potřebujeme specifické a šetrné zacházení, zvlášť když jsou teploty pod nulou. Obecně tedy platí, že prohřátí, potažmo zahřátí motoru, převodovky a de facto všech komponent trvá výrazně déle než například v létě. Je důležité si uvědomit, že teplo v kabině mnohdy neznamená zahřátí auta na provozní teplotu.

Auto v zimě

Nastartovat a jet!

Odborníci radí: “Jednoznačně je tedy lepší rovnou po nastartování vyjet. Motory dnešních aut jsou totiž stavěné na to, aby se s nimi po pár sekundách od nastartování vyjelo. Je to pro ně ideální, protože vyšší než volnoběhové otáčky vše rychleji a efektivněji prohřejí. Nicméně, než se olej adekvátně zahřeje, je potřeba auto šetřit a zbytečně motor nevytáčet do otáček,” říká ředitel vyhledávače autoservisů GetFix Stanislav Toman.

ČTĚTE: Tipy a rady jak topit v zimě

Sledujte teplotu oleje a „vody“ v motoru

Během zimního provozu bychom měli věnovat dostatečnou pozornost dvojici indikátorů. Prvním je teplota oleje a tím druhým teplota chladicí kapaliny, tedy „vody“ v motoru. Jakmile se rafička / digitální hodnota vody i oleje dostane na cca 85 stupňů Celsia, můžeme od vozu požadovat plný výkon. Oleji to trvá výrazně déle než chladicí kapalině.

Jaké rozdíly jsou mezi dieselem a benzínovým motorem? Vznětové motory (diesely) se z principu déle ohřívají než benzinové. Aby tak výrobci neubírali na komfortu pasažérů, vybavili naftové vozy elektrickým přídavným topením, které funguje na principu přímotopu. Díky tomu se tak interiér zahřeje i u naftového auta poměrně rychle i ve chvíli, kdy nemám motor provozní teplotu.

Auto v zimě 1

Benzin na krátké trasy

Již při koupi nového auta je nutné dbát na to, jakou motorizaci si zvolíme. Stále platí, že zážehovému motoru (benzin) lépe chutnají kratší trasy právě z důvodu rychlejšího dosažení provozních teplot. Naopak diesel vyžaduje až cca 25 km na to, aby se dostatečně zahřál. „To je důvodem, proč nejsou dieselové motory vhodné na krátké jízdy po městě. Auto do cíle dorazí často dříve, než se motor vůbec stihne zahřát a taková jízda mu ani trochu neprospívá. Na krátké trasy je proto vhodnější benzín. Co řidič ušetří na naftě, se mu nakonec může vymstít při placení v servisu,“ říká Stanislav Toman.

 

Zdroj: Vladislav Michna Media

Written by:

Published on: 28.1.2023

Filled Under: Hlavní strana, Novinky

, , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *