MENU

Audi Q2: Digitální kompromis

Design infotainmentu: 80%

Plynulost: 90%

Ovladatelnost: 95%

Konektivita: 90%

Displej: 85%

Mobilní aplikace: 85%

TOTAL SCORE

Total Score 88%

Audi zredukovalo paletu kompaktních crossoverů a z nabídky tak zcela zmizel model Q1. Roli nejmenšího SUV převzal model Q2, který jsem mohl v omlazené verzi otestovat. Při pohledu do konfigurace novinářského kousku mne napadlo několik otázek, odkazující se na naftový motor nebo astronomickou cenovku, které se pokusím odpovědět v recenzi.

Na test dorazil pěkně našlapaný prďola ve výbavové linii S-line. Pod kapotou se ukrýval vznětový agregát 2.0 TDI o výkonu 110 kW (označený jako 35 TDI) s pohonem všech kol quattro a 7-stupňovým automatem S-Tronic. Motor dodává malému crossoveru dostatečný výkon a předjíždění tak není žádným problémem. Spotřeba osciluje kolem 5,5-7 litry přičemž největší slabinou vidím nedostatečné odhlučnění. Není sice tak tristní jako v případě loni testované Q3, ale i tak proniká hrubost motoru až k posádce, což by se u prémiovky tohoto kalibru rozhodně nemělo stávat.

Audi Q2 2021_1

Infotainment

Q2 se stále odkazuje na „starší“ dekádu infotainmentů, potažmo interiérovou ergonomii. V interiéru však naleznete perfektně slícované kvalitní plasty, tlačítka s tolik typickým cvaknutí neboli „audi clickem“ a zejména minimum klavírního laku. Po této stránce je to přesně má káva! Palubní desce dominuje 8,3“ nedotykový displej systému MMI Navigation Plus ovládáný prostřednictvím intuitivního hardwarovo-dotykového ovladače MMI Touch na středové konzoli. Po obrazovkou najdete velmi stylové průduchy klimatizace, pod kterými se nachází tlačítková lišta a panel klimatizace. Ergonomie je zde excelentní a sžití s Q2 je otázkou několika okamžiků.

Audi Q2 2021_audi_mmi_touch_1

Vrcholný palubní systém disponuje telematickými službami Audi Connect a navigace, jež nabízejí rozsáhlou paletu online služeb a funkcí. Například se jedná o online podklady navigačního systému, rozšířenou databázi POI (bodů zájmů), Wi-Fi hotspot nebo aplikace Počasí či Kalendář. Nelze si nevšimnout absence Google satelitních map, které zejména v případě Audi Virtual Cockpitu (digitální kaplička přístrojů) vypadá trošku lacině. Dostupné navigační mapy jsou však také satelitní včetně online dopravních informací a 3D modelů budov, takže za mne v pořádku.

Konektivita

O propojení telefonu a infotainmentu se stará příplatkové rozhraní Audi Smartphone interface. Pokud rozklíčujeme nesmyslný „audi slang“, jedná se o Apple CarPlay a Android Auto. V případě Q2 tedy výhradně drátový, škoda. Bezdrátově spojíte systém pouze přes Bluetooth.

TEST: Audi A3 limuzína: Když méně je někdy více

 

O starší koncepci infotainmentu vypovídá přítomnost modulu s jediným „klasickým“ konektorem USB (USB-C pouze pro nabíjení pro pasažéry vzadu). V příplatcích testovaného vozu jsem našel položku Audi Phone Box, která sdružuje bezdrátovou nabíječku Qi v loketní opěrce, hlasové ovládání funkcí telefonu nebo připojení telefonu k anténě vozu s cílem zvýšit kvalitu příjmu signálu LTE.

Audi Q2 2021_infotainment_3

Virtual Cockpit

Do Q2 můžete narvat možná až zbytečně mnoho příplatků. Shrnout by se dalo, že skoro vše, co do ostatních modelů. Kdyby tady však chyběl fantastický digitální štít Audi Virtual Cockpit, nebylo by to v pořádku. Kaplička disponuje displejem o uhlopříčce 12,3″ a řidiči několik možností jak jej individualizovat. Kromě trojice základních „módů“ zobrazení (klasický, sportovní, inovativní) lze nastavit i jednotlivá data a informace. Přepínání je poté jednoduché a vystačíte si s tlačítkem VIEW na volantu. TOP režim je ten navigační, celou satelitní mapu včetně 3D modelů máte přímo před očima.

Audi Q2 2021_audi_virtual_cockpit_1

Asistenční systémy

Audi Q2 přijíždí s celou flotilou bezpečnostních a asistenčních systémů. Facelift dospěl i po stránce aktivních/pasivních asistenčních systémů. Novinářský vůz tak disponoval:

 • Adaptivní tempomat,
 • Nouzový asistent,
 • Asistent dálkových světel,
 • Asistent rozpoznávání dopravních značek,
 • Audi parking system se selektivním zobrazováním,
 • Audi pre sense front
 • Audi pre sense basic

Naprostou špičkou je v tomto segmentu možnost příplatku za LED Matrix světlomety, které jsou maximálně efektivní a fungují velmi spolehlivě.

Audi Q2 2021_infotainment_4

Mobilní aplikace myAudi

Jednoduchá a graficky zdařilá appka slouží jako „ovladač“ pro služby z balíčku Audi connect Remote & Control. Prostřednictvím těchto služeb získává uživatel přístup k některým funkcím vozu z pohodlí smartphonu. Podmínkou těchto služeb je založení a registrace v myAudi účtu. Jako nejpoužitelnější funkce považuji:

 • Zamknutí a odemknutí vozidla přes smartphone prostřednictvím chytrého telefonu
 • Přehled o aktuálním stavu vozidla (množství paliva v nádrži, jízdní data)
 • Oznámení o aktivaci alarmu
 • Aktivace nezávislého topení
 • Elektronickou knihu jízd

Závěr

Faceliftované Audi Q2 se během testu docela vyšvihlo a dokázalo mne velmi mile překvapit. „Qvédvojka“ je skvělé auto, které si zamilují zejména ženy nebo jedinci, kteří inklinují ke crossoveru a zároveň kompaktním rozměrům. Rád bych ocenil poměrně komfortní podvozek (nejednalo se o adaptivní verzi), dostatek prostoru pro posádku a preciznost zpracování. Pocit sportovnosti a luxusu navozovala skvělá sportovní sedadla s alcantarovým čalouněním.

Audi by se mělo stydět za nedokonalé odhlučnění naftových pohonných jednotek. Verze 35 TDI trpí stále stejným neduhem jako loni testovaný model Q3. Rozhodně tedy doporučuji zvolit zážehovou variantu, rovnou se vyhnete nelibým zvukům v interiéru.

Obrovskou pochvalu musím vyseknout infotainmentu, vlastně celému konceptu palubní desky a ovládacích prvků. Q2 působí v dnešní digitální době jako poslední mohykán, kterému ještě nesebrali hardwarová tlačítka. Ovládání multimediálního systému prostřednictvím systému MMI Touch je zkrátka geniální a právě to může být důvodem, proč nejmenší ingolstadský crossover pořídit.

 


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *