MENU

Audi představilo elektromobil Q4 e-tron

Ingolstadská automobilka Audi rozšiřuje svou modelovou paletu elektrických vozů o model Q4 e-tron. Vůz je podstaven na koncernové platformě MEB, jedná se tak o prémiového sourozence Škody Enyaq a Volkswagenu ID.4, se kterými sdílí motory, baterii nebo palubní elektroniku. Čistě elektrické Audi Q4 e-tron startuje s cenou 1 150 000 Kč a bude k dispozici ve dvou karosářských verzích (SUV a Sportback), trojicí výkonových verzí a pohonem všech kol quattro.

Audi Q4 e-tron_exterier_1

V základu 52kWh baterie a nabíjení 100 kW

Základní verzí pro český trh bude Q4 35 e-tron. Ta nabídne pohon zadních kol společně s nejmenší baterií (využitelná kapacita 52 kWh), nabíjecím výkonem 100 kW a dvoufázovou palubní nabíječkou s výkonem 7,4 kW. Dojezd se dle metodiky WLTP pohybuje kolem 340 km. Verze Q4 40 e-tron a Q4 50 e-tron využívají největší baterii (využitelná kapacita 77 kWh), která dosahuje dojezdu kolem 500 km a nabízí také nabíjecí výkon 125 kW. Nejvyšší „baterizaci“ 50 bude možné zkombinovat s pohonem všech kol quattro.

TEST: Audi e-tron s infotainmentem MMI a službami MyAudi

Individualizace vzhledu světlometů či absence kamer místo zrcátek

Novinka má vnější délku 4 590 milimetrů, vnější šířku 1 865 milimetrů a vnější výšku 1 613 milimetrů, řadí se tak mezi větší kompaktních SUV. Součinitel odporu u verze Sportbacku je 0,26, u standardního modelu pak 0,28. Doposud nevídanou inovací jsou individualizovatelný vzhled jednotlivých segmentů Matrix LED světlometů. Uživatel bude mít na výběr ze 4 vzorů. S čím se však Q4 e-tron nebdue nabízet jsou tolik futuristická virtuální zpětná zrcátka. Důvodem absence je podle všeho sdílená platforma MEB, jež tuto funkci nepodporuje.

Audi Q4 e-tron_interier_1

Ekologie a recyklace

Interiér nového Audi se nese v duchu praktičnosti a užití prémiových materiálů. K dispozici bude hned několik dekorů palubní desky mezi které patří například pravé ořechové dřevo, hliník či populární černý klavírní lak. U verze S-Line se budeme moci rozšoupnout ještě víc a nechat si palubní desku očalounit speciální textilií se značným podílem recyklovaných materiálů. Stejně tak v případě volantu je zde možnost vybrat si z několika tvarů a designů. Součástí volantu jsou  pádla pro ovládání úrovně rekuperace.

Infotainment, rozšířená realita nebo nové audio Sonos

Po stránce infotainmentu by měla novinka sdílet platformu s koncernovými sourozenci. V budoucnu tak můžeme počítat s komunikací Car2X nebo updatem softwaru Over the Air. Novinkou je zde Head-Up displej s virtuální realitou, který umožňuje ještě intuitivnější navigaci nebo podporu asistenčních systémů. Dalším překvapením je také nová spolupráce automobilky  s audio společností SONOS, která ozvučila nový model.

Audi Q4 e-tron_interier_2

Written by:

Published on: 15.4.2021

Filled Under: Hlavní strana

, , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *