MENU

Parkování na modrých zónách: S hybridem nebo elektromobilem zdarma

Parkování? V Praze? Zdarma? Ano, hned to uvedu na pravou míru. Pokud vlastníte automobil s hybridním pohonem, můžete parkovat v placených zónách zdarma, má to však své podmínky. Abyste mohli tuto službu využívat, je potřeba vozidlo zaregistrovat na úřadě a zaplatit stokorunový administrativní poplatek, poté parkujete, kde se vám zachce.

Foto: Toyota Media Info

Zdarma pouze modré a fialové zóny

Je však dávat pozor, protože majitelé hybridních vozidel jsou oproštění od placení parkovného pouze v modré a fialové zóně bez ohledu na to, zda jsou rezidenty městské části, kde právě zaparkovali. Parkování na zelených a oranžových zónách je stále parkovacími hodinami zpoplatněno!

Pokud máte zájem, stačí, když splňujete tyto 4 podmínky:

 1. Vozidlo lze přepnout na čistě elektrický pohon,
 2. Výkon spalovacího motoru nesmí překročit 135 kW,
 3. Vozidlo nesmí být starší 10 let od data první registrace,
 4. Vše musíte mít potvrzeno automobilkou.

RECENZE: Toyota C-HR s infotainmentem Toyota Touch Pro 2 a navigačním systémem GO

O parkování zdarma je zájem

O tuto službu je stále větší zájem, což potvrzují jak automobilky, tak i samotný úřad. V Praze se podle našich informací pohybuje více hybridních vozidel než elektromobilů a jsou zpravidla i cenově dostupnější, proto očekáváme ještě větší zájem o jejich registraci,“ řekl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Přístup Prahy by podle expertů i automobilek mohl zvýšit zájem o hybridní vozy mezi řidiči.

Speciální „EL“ registrační značky

Vlastníte-li elektromobil, hybrid (do 50 gramů oxidu uhličitého na kilometr) či automobil na vodíkový pohon, můžete si požádat o státní poznávací značku začínající písmeny „EL”. S touto RZ jsou jsou spojeny nemalé výhody, například zmíněné parkovaní na modrých zónách nebo výjimka z placení dálničních známek. Výměna za stávající značky je pro žadatele zdarma ve 15 dní od data podání žádosti.

S žádostí osobně na magistrát

Zažádat o registraci je možné jen osobně na pražském magistrátu v Jungmannově ulici č. 35/29 v prvním patře, dveře č. 143. Zájemce musí ukázat kopii velkého technického průkazu nebo originál leasingové smlouvy, pro schůzku je potřeba předem se objednat na telefonu 236 004 354. Registraci je zapotřebí po roce obnovit.

 

Zdroj: Toyota Media Info

2 Responses to Parkování na modrých zónách: S hybridem nebo elektromobilem zdarma

 1. Jiří Křížek napsal:

  Metodický pokyn pro výdej parkovacích oprávnění do zón placeného
  stání na území hl. m. Prahy pro elektrická vozidla a vozidla s
  hybridním pohonem po 1. 5. 2019
  4. Nová registrace hybridního vozidla podle původních podmínek není
  možná. Nové parkovací oprávnění lze vydat pouze stávajícímu držiteli na
  vozidlo zaregistrované výdejnou MHMP podle podmínek platných do 30.
  4. 2019 (např. v případě změny adresy nebo jména).

 2. petrsss7 napsal:

  Zrovna teď v článku o 2019 https://www.dopravniznaceni.com/Elektromobilita-za-rok-2019-b5189.htm jsem četl, že pro rozvoj elektromobility bude ještě potřeba spousta podpory. Tak tohle je aspoň další krok 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *