MENU

Tipy a rady jak topit v zimě

Zima se konečně dostavila a dává nám řádně zabrat. Největší komplikace zažívají právě řidiči při svých cestách. V tomto článku si zmíníme pár rad, jak si cestování i v tomto počasí zpříjemnit za použití klimatizace a vyhřívání.

Defrost max

Zamlžená okna

Jakmile se na podzim ochladí, začínají se mlžit okna. Je to způsobeno rozdílem teplot mezi vytopeným interiérem vozu a exteriérem. Abyste se zamlžení zbavili, je vhodné použít klimatizaci zapnutou na nejvyšší výkon a nasměrovat výdechy ventilace přímo na zamlžená okna. Chcete-li rychle odmlžit pouze čelní okno, je k dispozici funkce „Defrost Max“, která žene všechen vzduch přímo na okno a za pár okamžiků máte jasný výhled.

Cibule za volant nepatří

Usedáte za volant navlečený v několika vrstvách jako cibule? Rukavice, zimní kabát nebo šála výrazně omezují volnost pohybu, snižují komfort a navíc představují jisté bezpečnostní riziko. V zimě je dobré využívat vyhřívaná sedadla nebo volant. Tyto prvky slouží k velmi rychlému ohřátí než začne vozidlo topit. Vyhřívání zapněte, okamžitě jakmile usednete do vozu, během jízdy snižujte intenzitu vyhřívání.

Ideální teplota 21,5°C

Odborníci radí, že nejlepší teplotou pro řízení je právě 21,5 °C. Máte-li automatickou klimatizace, stačí tuto teplou nastavit a použít režim „AUTO“, který bude zvolenou teplotu udržovat. Polovina teplého vzduchu s teplotou cca 40 °C je přiváděna do prostoru nohou. Než se vzduch dostane k horní části těla a hlavě, tak se ochladí, což přispívá k zachování pozornosti řidiče při řízení. Jezdíte-li v přetopeném automobilu, daleko dříve se budete cítit unaveni, což v extrémním případě může vést až k mikrospánku.

Topení nezvyšuje spotřebu

Dalo by se říci, že topení v autech je zdarma, proč? Vytápění zajišťuje horká chladicí kapalina, která je ohřátá motorem. Zapnete-li topení, ba naopak ještě zvýšíte účinnost chlazení, protože dojde k předání tepla do interiéru a kapalina se vrací do motoru s nižší teplotou.

 

Zdroj: Porsche Česká republika – Tiskové centrum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *