MENU

Auta fungující na principu smartphonů

Motoristické odvětví není takové, jako pár let zpátky. Nyní je kladen velký důraz na mobilitu a konektivitu, která se neobejde bez nejmodernějších softwarů, které pro svou práci využívají vyspělé technologie včetně cloudu. Například automobilka Toyota provádí již třetím rokem restrukturalizaci, přičemž jsou zakládány nové výzkumné firmy, které se zabývají nejnovějšími informačními technologiemi v automobilovém průmyslu.

Toyota a její významné zkušenosti v oblasti konektivity

Toyota patří mezi největší výrobce automobilů na světe, přičemž patří mezi průkopníky konektivity. Od roku 2015 totiž do některých ze svých modelů zavedla revoluční systém ITS Connect, který propojoval automobily a silniční infrastrukturu. Výsledkem bylo vzájemné předávání informací o situaci na silnici a následná reakce na krizové situace bez účasti řidiče. Toyota neusnula na vavřínech a stále vyvíjí nové digitální technologie hlavně díky svým výzkumným firmám.Autonomní řízení již na dohled

Výzkumná firma Toyota Research Institute, zaměřuje svůj vývoj na systémy autonomní a poloautonomní jízdy, robotiku a umělou inteligenci. V současné době se rýsuje systém aktivní bezpečnosti nové generace, nazvaný Guardian a Chauffeur. Systém Guardian má za úkol podporu řidiče v bezpečné jízdě. V případě nebezpečné situacích aktivně zasáhne a snaží se zabránit kolizi. Kdežto systém Chauffeur obstarává plně automatizovanou jízdu bez aktivní účasti řidiče.

Ovládání aut ve stylu smartphonů

Této problematice se věnuje společnost Toyota Connected, která zkoumá využití a zpracování velkých databází v osobních automobilech. Toyota sází na úzkous spolupráci s gigantem Microsoft, který pro výzkum poskytl své cloudové řešení Azure. Výsledkem celého počínání mají být:

  • nová řešení v oblasti ICT služeb v automobilu,
  • spolupráce inteligentního automobilu, inteligentního domu a internetu,
  • personalizované multimediální systémy,
  • nové bezpečnostní systémy,
  • integrace se systémy smart city.

Nové výzvy v síti

Stále více automobilek sází na připojení svých aut do telekomunikačních sítí. tento pokrok však vyžaduje velmi rychlý rozvoj samotné infrastruktury. Odhady hovoří, že by objem dat prostřednictvím komunikace mezi automobily, mohl vyšplhat na miliardy gigabajtů měsíčně. Toyota pro tento účel vytvořila konsorcium, které potupně vybuduje novou infrastrukturu. Dalším středem zájmu Toyoty je monitoring zdravotního stavu řidičů se závažnými zdravotními problémy. Projekt běží pod záštitou amerických lékařských fakult.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *