MENU

Město automobilů? Ano, Mcity.

Nenajdeme dnes automobilku, která by ve svých vizích do budoucna neměla autonomní vozidlo. Technologie pro jízdu zcela bez zásahů řidiče sice jsou, ale problém nastává, když se celý systém má testovat, většinou totiž nesmí na veřejné komunikace. Z tohoto důvodu vzniklo v Michiganu (USA) speciální městečko o rozloze 13 hektarů pro vývoj těchto automobilů, kde je možné simulovat reálné situace, ale v izolovaném prostředí.

04_55b09f9e55ed5

Městečko nazvané Mcity otevřela koncem července Univerzita Michigan. O návrh se postarala univerzita ve spolupráci s místním ministerstvem dopravy. Škola spolupracuje s firmami, které testovací centrum budou finančně podporovat. Mezi tyto partnery patří výrobci komponentů (Robert Bosch, DENSO) i samotné automobilky (Ford, GM, Honda, Nissan a Toyota).

Mcity je navrženo tak, aby zde bylo možné simulovat podmínky reálného silničního provozu v městském a příměstském prostředí. Jeho součástí jsou křižovatky, kruhové objezdy, světelná signalizace, přechody pro chodce nebo i různé překážky. Nechybí ani makety budov, aby městečko vypadalo realisticky, případně tunel a různé druhy povrchů vozovky.

Vedle automobilů se samočinným řízením je v Mcity možné testovat i systémy komunikace mezi vozidly (V2V). Pomocí této techniky se auta mají v budoucnu upozornit na různá nebezpečí. V následujících letech univerzita plánuje rozšířit svou působnost a testovat taková vozidla i v okolí Mcity, ve městě Ann Arbor.

Mcity je určeno primárně pro studenty Univerzity Michigan a výše zmíněné partnery školy. V případě zájmu však testovací centrum mohou využít i další organizace.

Written by:

Published on: 10.8.2015

Filled Under: Hlavní strana, Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *